Facebook Ahh ten Facebook. Co byśmy bez niego zrobili, jak byśmy spędzali wolny czas? Gdzie indziej dowiemy się tak dużo o innych? Odpowiedź brzmi: praktycznie nigdzie, Oczywiście  wszyscy Scrollują Facebooka, sprawdzają wiadomości oraz dowiadują się ciekawych rzeczy o firmach lub znajomych. Jak wygląda Facebook z perspektywy firmy? Czy Facebook to tylko portal społecznościowy jakiego znamy z codziennego życia?

 

Jest to idealny środek przekazu i kontaktu z ludźmi niemial 24h/7. Biorąc pod uwagę fakt, że ma go niemal każdy oraz każdy jest uczestnikiem aktywnym możemy śmiało powiedzieć, że jest to największa baza potencjalnych klientów lub fanów dla Twojej marki. Niesamowite co?
Rozbijmy Facebooka na czynniki pierwsze, aby dowiedzieć się czym jest, co daje, jakie sztuczki możemy na nim stosować, czym jest Facebook business, jak targetować oraz jak to wszystko pisać, żeby Facebook nas polubił! Do dzieła!
Facebook to idealne narzędzie ( bo tak je nazwijmy ) dla osób, które chcą pokazać swój produkt, rozwijać swoją firmę oraz komunikować się z klientem. Każda strategia marketingowa oparta jest o kanały social media czyli te Online oraz te Offline ( czym jest strategia marketingowa dowiecie się z naszego bloga o Tutaj! ),, a jednak najwięcej działań skupia się właśnie na Facebooku. Czemu? Odpowiedzi są dwie: niemal każdy ma Facebooka, oraz chce go używać. Pozwala on na dotarcie do nieograniczonej liczby osób ( klientów ), w każdym przedziale wiekowym.
Aktywność! Wyobraź sobie nieograniczoną możliwość dyskusji, gdzie podajesz swoim słuchaczom zagadnienie / produkt / czy po prostu inny zwykły post. Pod nim rozwija się rozmowa ludzi, którzy nawet nie są związani z Twoją firmą, ale budują Ci aktywność. Co może zbudować aktywność? Tak w zasadzie to wszystko. Może to być zdjęcia psów, RTM, post o produktach lub jego zaletach. Ważne jest, aby umiejętnie pisać treści, ponieważ muszą zawierać w sobie elementy Call to Action. Powinny stawiać pytania, na które konsument powinien świadomie chcieć udzielić odpowiedzi. Pamiętaj, że wszyscy lubimy wyrażać swoją opinię, a tym bardziej na Facebooku, gdzie nie rozmawiamy z kimś twarzą w twarz.
Cel, który sobie założyłeś przekształcając swoje prywatne konto w FanPage, lub zakładając FanPage to pewnie jeden z: Ilość Like, aktywność, zaangażowanie, budowanie społeczności, sprzedaż usług. Być może masz inny cel, ale gwarantujemy Ci, że będziesz dążył do tego co napisaliśmy. Czemu? Ano temu, że Facebook to miejsce gdzie angażujesz i oczekujesz odpowiedzi zwrotnej. Zasięg, zasięg i jeszcze raz zasięg! Im więcej osób zobaczy Twój profil i konkretne zdjęcie to jest większa szansa, że ktoś z nich zostanie Twoim klientem i skorzysta z Twoich usług. To wszystko wydaje się proste. Jednak największym przestępstwem i złem do jakiego nakłoni Cię Facebook to kliknięcie w przycisk “promuj post”. Czemu? O tym opowiemy za chwilę!
Efektywność jest bardzo dobrym miernikiem. Dzięki systematycznej publikacji postów na Facebooku masz możliwość jej mierzenia. Sam będziesz widział jakie posty są bardziej efektywne i przynoszą większy feedback. Niby godzina publikacji postów jest bez znaczenia. Jednak pomyślmy. Kiedy przeglądasz Facebooka? Rano przed pracą w pracy oraz po pracy. Więc już wiesz jakie to będą godziny. Wiadomo. Post dotrze do wszystkich zaangażowanych, którzy lubią już Twój FanPage, oraz tym do których chcesz dotrzeć bezpośrednio poprzez prowadzenie konkretnej kampanii. Tak tak! Już zaraz opowiemy Ci jak wyglądają takie kampanie oraz co możemy w nich robić!
Business manager – jest i on! To właśnie tam powinniśmy stworzyć sobie konto i z tego poziomu promować nasze posty. Wcześniej napisaliśmy, że kliknięcie promuj post jest przestępstwem to właśnie Business manager jest ratunkiem. Więcej o możliwościach, jak stworzyć konto i sposobach edycji dowiecie się w innym blogu, ponieważ jest to tak obszerny temat, że każdy z nas by się pogubił o co chodzi. Jest to miejsce, gdzie możemy wybrać cel, grupę docelową, który post chcemy promować, jak chcemy promować ( tzn gdzie: Instagram, messenger, Facebook ), kiedy chcemy go pokazać, w jakim czasie ma sie reklama pokazywać itp. Czyli jak widać mamy tu zdecydowanie więcej opcji niż w zwykłym “ promuj poast”, gdzie facebook pobierze nam pieniądze z karty a reklama nie będzie aż tak Efektywna jak byśmy tego chcieli. Warto jest zasięgnąć porady osób, które się na tym znają ( tak tak to my ), aby nie zrazić się do facebooka, który naprawdę przynosi bardzo fajne wyniki, jeżeli robimy go z głową.
Oooo nie wiemy co zaczyna się na O. Dlatego napiszemy tutaj o jeden z ważniejszych rzeczy jaką daje Ci prowadzenia FanPage. Budowanie świadomości marki znanego również jakie customer awareness. Czyli co to tak właściwie jest? Wyobraź sobie marki takie jak BMW, Gucci czy chociażby Samsung. Czytając te nazwy masz już w głowie rzeczy jakie oni produkują. Wiesz, że BMW to samochody, że Gucci to ubrania a Samsung to RTV i AGD. To jest właśnie świadomość. Zbudowanie takiego wizerunku, że jak klient pomyśli o Twojej firmie to będzie wiedział czym sie zajmujesz. I na odwrót. Jeżeli ludzie będą dyskutować o danej branży to będą mieli w głowie nazwę Twojej firmy! Ale jak ją zbudować? Oczywiście publikując ciekawe treści, robiąc ciekawe rzeczy. Dasz się zauważyć, klient będzie wiedział, że to co robisz jest super, a poprzedzone to jest wysoką jakością produktów i usług. To co więcej potrzeba? Świadomość się buduje! Jak na nią wpływać? Stay tuned.
Obsługa klienta jest to coś co powinno być prowadzone w sposób ciągły i perfekcyjny. Klient nie lubi czekać. Kiedy wchodzi do sklepu to wie, że w godzinach otwarcia ktoś go zawsze obsłuży. Jeżeli jest na Facebooku to nie ma takiego poczucie i ma świadomość, że ktoś może mu zawsze odpisać. Warto jest więc zadbać o odpowiednią komunikację. 
Komunikacja, jak już o niej mówimy to chcemy ją podkreślić jak jest ważna. Jeżeli nie odpiszesz klientowi to napisze do kogoś innego i wybierze jego sklep. Sam facebook pisze na stronie czy firma odpowiada szybko czy nie. To też jest ważne dla kogoś, kto chce uzyskać szybko specjalistycznych informacji na dany temat. Weźmy firmę budowlaną. Klient ma pytanie odnośnie paneli podłogowych, jakie są klasy ścieralności, grubości itp. Firma, która szybko odpowie na jego pytania może mu również zaoferować gotowe rozwiązania, pomoc w remoncie itp. Możemy upiec dwie pieczenia na jednym ogniu. Jest też duża szans, że klient taki wróci do nas oraz poleci innym. Szeptucha ( marketing szeptany ) to nadal jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów reklamy. Jeżeli masz dobre opinie masz klientów, którzy chcą sprawdzić Twoje usługi lub produkty. Pamiętajmy, że komunikacja to nie tylko odpisywanie na prywatne wiadomości, ale również interakcje z ludźmi pod postami poprzez komentowanie, reagowanie i zadawanie pytań. 
Facebook ma wiele możliwości, których nie jesteśmy w stanie opisać w jednym blogu. W zasadzie to powinniśmy pisać jeden artykuł blogowy w tygodniu na temat możliwości i narzędzi jakie daje na Facebook, aby wysycić temat. To tylko wstęp do tego co będzie dalej. A co będzie dalej? Nie powiemy! Musicie być czujni i śledzić nasz Freklog! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *