Cześć i czołem! 

Cieszymy się, że do nas trafiłeś. Jeżeli tu jesteś to znaczy, że masz bzika na punkcie marketingu, albo po prostu interesujesz się tym  co Cię otacza w internecie.
Być może jest jakiś inny powód, jakiego nie znamy. Tak czy inaczej MIŁO NAM, ŻE TU JESTEŚ!
Nas już znasz, jesteśmy Freakym, Freaky Media. Ludźmi, którzy mają misję. A ich misją jest pomoc firmom, które nie mogą odnaleźć się w internecie, albo szukają różnych rozwiązań. Te blogi są dopełnieniem wiedzy, jaką powinien mieć każdy marketingowy Freak.
Przejdźmy jednak do meritum sprawy i porozmawiajmy o strategii. Dokładniej o strategii marketingowej. 

✓ Czym ona jest? 
✓ Czemu jest tak ważna? 
✓ Co ona da Twojej firmie i jakie są jej plusy
✓ Jakie pytania sobie zadać, aby ją zbudować.

Czym jest strategia marketingowa?

Zanim zaczniemy odpowiadać na postawione przez siebie pytania, chcemy powiedzieć jedno. Jeżeli nie ma sz strategii zrób ją. Od tego powinno się zacząć. 
Każdy powie, że strategia to zespół działań jakie podejmujemy w określonym czasie i miejscu, aby przybliżyć się do realizacji wcześniej założonych celów. Uff. Definicje są ciężkie.
Czy taki ktoś ma rację? Oczywiście, że ma – w końcu to definicja. Jednak my ją rozszerzymy o słowa: Efektywna, Plan / Cel oraz Wykonanie. Dlaczego? 
 • Efektywna – każda strategia powinna być efektowna, przez co rozumiemy, że będzie ona skuteczna i przyniesie założone cele,
 • Plan / Cel – musi być tożsama z misją jaki ma firma. Jeżeli ma w planach wzrost sprzedaży to strategia powinna być oparta  celem wzrost sprzedaży,
 • Wykonanie – musi być wykonalna i zrozumiała przez wszystkie podmioty w firmie. Powinna być współtworzona przez każdego z przedstawicieli danego stanowiska,
Nasza definicja strategii to: Zbiór założeń oraz wytycznych, które mają na celu przybliżyć nas do wykonania w sposób efektywny założonych celów, w określonym miejscu i czasie jakim się znajdujemy. Strategia jest mapą, a jak nie mamy mapy to jesteśmy w… sami wiecie gdzie.
Od razu pozwolimy sobie na wytłumaczenie różnicy między celem a planem. Cel jest to stan do jakiego dążymy, a plan jest sposobem realizacji. Czyli mapą. To w zasadzie pewnie było oczywiste. No nie ważne.

 

Jak zbudować dobrą strategię marketingową?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć czego strategia powinna dotyczyć. Czy ma ona obejmować całą firmę czy poszczególne gałęzie organizacji. Jeżeli już to wiemy to możemy brać się za stworzenie naszego must have w firmie! Co potrzebujemy?
 • określenie zakresu obejmowania strategii – tak jak wspomnieliśmy dwa zdania wcześniej, możemy stworzyć ją dla danego obszaru lub dla całej organizacji. Jednak należy pamiętać, że wówczas każdy z przedstawicieli sektora powinien brać udział w jej tworzeniu,
 • pytania CO? GDZIE? KIEDY? – Co chcemy osiągnąć ( wzrost sprzedaży, zwiększenie zasięgu, dotarcie do nowej grupy odbiorców itp ). Kiedy ( wszystkie działania powinny być określone w czasie – nawet dla motywacji, a co! ) Gdzie ( jakie sektory w firmie obejmujemy strategią, gdzie chcemy dotrzeć z naszą usługą / produktem. Oraz najważniejsze – gdzie my chcemy się znaleźć z naszą firmą,
 • jakich narzędzi i kanałów będziemy używać – jeżeli korzystasz z Facebooka to nie ma sensu robić strategii marketingowej opartej na wszystkich kanałach social media. Skup się na jednej, która jest główną. Chyba, że chcesz rozwijać dany kanał to jak najbardziej możesz, ale wtedy strategia wygląda nieco inaczej,
 • czym dysponujesz – jakie produkty masz w zanadrzu, jak chciałbyś je rozwijać oraz jakich narzędzi przy tym użyjesz. Warto wskazać produkt, który będzie budował przewagę nad innymi firmami i przez niego ściągać klientów na swoją stronę,
 • CELE – co ma na celu Twoja strategia ( zwiększenie świadomości, rozwój produktów, poprawa jakości, systematyczność itp Więcej o tym dowiecie się nieco później )
Jeżeli nie znamy z jakiegoś powodu odpowiedzi na pytania, to musimy się nieco zatrzymać i przeanalizować dokładnie czym jest dla nas nasza usługa oraz gdzie chcemy widzieć swoją firmę za miesiąc, pół roku czy rok. Należy też pamiętać, że strategia taka wcale nie musi być krótkoterminowa. Nawet lepiej jak jest ona długoterminowa, pozwala to nam na weryfikację założonych celów no i będziemy mogli sprawdzić czy postępujemy zgodnie z naszymi założeniami.
Czemu jest tak ważna? 
Jesteśmy niezwykle uparci i będziemy twierdzić całe nasze życie, że na strategii opiera się wszystko co jest związane z firmą. Jest ona po prostu dobrym fundamentem do dalszego funkcjonowania oraz rozwoju. Dzięki niej zyskamy wiele cennych informacji na temat samej firmy. Będziemy wiedzieć od czego w firmie zależy sukces sprzedażowy, kontaktu z klientem lub nawet realizacji zamówienia. Będziemy mogli rozebrać ( hehe ) firmę ( ups ) na czynniki pierwsze. 
Dla wyjaśnienia czemu jest tak ważna posłużymy się przykładem – one obrazują najlepiej to co chce się przekazać.
Więc! Przyjmijmy, że Janek ma firmę w branży budowlanej, wykonuje remonty mieszkań od  stanu deweloperskiego. Klientów szuka w internecie oraz współpracuje z biurami nieruchomości. Do obsługi klienta ma jednego pracownika, który dba o kontakt z klientem. Co da mu taka strategia? 
 • Pokaże mu jakie kanały komunikacji przynoszą największe zyski,
 • Będzie w stanie reagować na niespodziankowe sytuacje, 
 • Wie w co należy inwestować, aby maksymalizować zyski,
 • Może usprawnić najsłabsze ogniwo w całej układance
 • Wie jakich pracowników szkolić, aby obsługa była na jeszcze wyższym poziomie.
Strategia to nie jest coś co tworzy się raz i o tym zapomina, jest to przysłowiowy dekalog firmy. Powinien on wisieć na ścianie, a osiągnięte rezultaty powinny być weryfikowane z założeniami. Należy pamiętać, że są działania, jakie nie będą brane pod uwagę w strategii. Są to np RTMy, jakieś ciekawe konferencje, które wyskakują znienacka itp. Jest takich sytuacji wiele. Jednak strategia to tak jak wspomnieliśmy mapa działań w każdej firmie. Jak wiadomo, czasami dobrze jest zboczyć z trasy, aby zrobić coś ciekawego.

Plusy i minusy strategi marketingowej:

To co wszyscy lubią najbardziej – plusy i minusy. Jednak minusów jest mało bo jedynym jest czasochłonność przygotowania strategii to plusów jest cała masa. Plusy zna już Janek, który prowadzi firmę budowlaną, teraz pozwól, że powiemy Ci nieco więcej co zyskasz i co tracisz jeżeli jej nie masz! Pop Corn, zimny napój i do plusów marsz!
✚ Pierwszym i najważniejszym jest – podniesienie zysków! Dokładnie tak. Dzięki niej, możesz pracować jeszcze lepiej
✚ Poprawa komunikacji z klientami, 
✚ Jest idealną bazą wyjściową do kampanii reklamowych oraz innych
✚ Wyodrębni narzędzia jakie powinieneś używać, aby rozwijać się ( mocne strony mediów społecznościowych, odnalezienie grupy docelowej, wyodrębnienie tego co działa najlepiej,
✚ Wykorzystasz możliwości owych narzędzi do granic możliwości – wtedy dopiero zobaczysz co to znaczy mnożyć zyski,
✚ Nowe grupy docelowe dzięki wykorzystaniu nowych technik w oparciu o nowe założenia,
✚ Oszczędzisz to czego zawsze jest mało – czas. Przestaniesz go marnować na nieefektywne działania,
✚ Systematyczność – bo będziesz miał wzór do jakiego będziesz dążyć,
✚ Hierarchizacja – jakie działania są ważne, a jakie mogą poczekać,
✚ Słabe i mocne ogniwa – będziesz mógł je rozwijać, aby ze znaków zapytania zrodziły się Gwiazdy ( macierz BCG )
✚ Samodoskonalenie – będziesz wiedział, że można robić pewne rzeczy lepiej. I wiesz co? Będziesz robił je lepiej.
Podsumowanie strategii:
Moglibyśmy napisać podsumowanie, ale argumenty jakich użyliśmy w artykule bronią się same. Czy warto? Zdecydowanie! Czy każdy to robi? Niestety nie. Czy powinien? W trybie na wczoraj. Jeżeli nie wiesz czy  warto i wahasz się nad podjęciem decyzji to ekhm.. nasz numer jest na stronie, zawsze odpowiemy Ci na postawione pytania. Tylko nie pytaj proszę co u nas słychać bo sami nie wiemy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *